W jaki sposób zacząć karierę w finansach? Dobrym punktem wyjścia będą studia na kierunku ekonomicznym. Najbardziej dotyczy to oczywiście młodzieży „młodszej”, ale i dla młodzieży nieco starszej, całkiem dobrym wyjściem mogą być studia zaoczne lub podyplomowe. Od kilku miesięcy mam przyjemność obserwować to z drugiej strony. Dziś chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami akademickimi. Dodatkowo chciałbym przedstawić nowy dział na blogu, czyli materiały edukacyjne z obszaru finansów, które powstały przy tej okazji.

Niedawno miałem przyjemność prowadzić zajęcia dla studentów z przedmiotu o nazwie „Rynek Finansowy”. Jest on wykładany na pierwszym roku studiów kierunku o nazwie „Zarządzanie” i jest dla studentów pierwszym kontaktem z zagadnieniami związanymi z analizą inwestycji i papierów wartościowych. W ramach tego przedmiotu studenci poznają zdobywają podstawowe informacje o rynkach finansowych oraz podstawowe informacje o najważniejszych typach instrumentów finansowych (akcje, papiery dłużne, instrumenty pochodne). To są najbardziej podstawowe informacje na te tematy, ale ilość wiedzy do przyswojenia jest całkiem spora.
Moim zdaniem było poprowadzenie ćwiczeń, które były bardziej skupione na stronie „praktycznej”, czyli na rozwiązywaniu zadań związanych z danym zakresem materiału.

Jeśli chcesz przejść od razu do konkretów – przejdź do pełnej listy zadań:

Zadania z finansów z rozwiązaniami i wzorami – pełna lista 

Jak doszło do powstania moich materiałów edukacyjnych?

Zadania z finansów z rozwiązaniami - zdjęcie: zeszyt i pisząca osoba

Jedną z kwestii, które dość szybko zidentyfikowałem była niewielka ilość materiałów dotyczących takich podstaw rynku finansowego w języku polskim w internecie. Oczywiście, nie jest tak, że nic się nie da znaleźć. Jest oczywiście Wikipedia. Są też różne, rozsiane po różnych stronach materiały, ale raczej nie tworzą one jakiejś zwartej całości.
Na samych studiach jest raczej tradycyjnie – jak podstawowe źródło wiedzy są polecane podręczniki akademickie. Niestety, w praktyce wychodzi to kiepsko – albo odrzucają one mocno nieświeżym zakresem informacji (np. pozycja „Rynek papierów wartościowych” W. Bień), albo mogą być trudne do przyswojenia ze względu na skondensowany sposób przekazywania wiedzy. Tu przykładem mogą być „Inwestycje. Instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” autorstwa państwa Jajuga. Pozycja bardzo dobra i bardzo przez mnie ceniona, ale jednak na trochę wyższym poziomie zaawansowania (egzamin na maklera albo doradcę inwestycyjnego).

Pod koniec semestru doszedłem do wniosku, że najlepszym sposobem na pomoc studentom w zdobyciu podstawowej wiedzy i umiejętności będzie przygotowanie materiałów prowadzących ich krok po kroku przez podstawowe typy zadań z obszaru finansów.
Jak pomyślałem, tak zrobiłem i w styczniu 2019 powstał zestaw przykładowych zadań. Każde z zadań zawiera dokładnie opisany sposób rozwiązania oraz zestaw wzorów wymaganych do jego rozwiązania. Dodatkowo szczegółowo są przedstawione obliczenia, sposób rozwiązania oraz kwestie na jakie warto zwrócić uwagę (np. typowy zakres wyników).

Jak wyglądają zadania i rozwiązania do nich?

Wrzucałem już wcześniej na Twittera linki do niektórych artykułów, które powstały w ramach tych prac.

Komu mogą pomóc zadania z rozwiązaniami?

Przygotowane rozwiązania przykładowych zadań mogą się osobom chcącym poszerzyć swoją teoretyczną wiedzę z zakresu rynków kapitałowych:

  • studenci kierunków ekonomicznych – do nauki wszelkich przedmiotów związanych z inwestowaniem, finansami oraz papierami wartościowymi
  • przygotowujący się do egzaminów na maklera lub doradcę inwestycyjnego – te zadania będą dobrym wstępem do rozpoczęcia nauki lub zweryfikowania stanu swojej wiedzy
  • przygotowujący się do egzaminów CFA – zadania są po polsku, ale mogą pomóc w zrozumieniu wymaganych podstaw z opisywanych obszarów
  • pasjonaci rynków kapitałowych oraz inwestorzy – te materiały mogą na pewno pomóc w pogłębieniu wiedzy, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę, że mają ono charakter mocno teoretyczny

Zadania z rozwiązaniami – co w nich znajdziesz?

Po tym wstępie pora na przejście do konkretów. Na razie (stan na marzec 2019) zadania są podzielone na 3 działy – akcje, instrumenty dłużne i instrumenty pochodne. Na ten moment szczegółowo zostało opisanych kilkanaście zagadnień.

Każde z zagadnień zawiera następujące elementy, które mają na celu praktyczne pokazanie w jaki sposób rozwiązać zadanie danego typu:

  • przykładowe zadanie
  • krótkie wyjaśnienie w jaki sposób je rozwiązać
  • wzory potrzebne do rozwiązania danego typu zadania
  • obliczenia – krok po kroku jak rozwiązać zadanie
  • dodatkowe wskazówki dotyczące danego typu zadania
  • inne tematy powiązanie z danym rodzajem zadań

Na tym koniec moich rozważań. Poniżej już same konkrety, czyli linki do zabranych zadań z poszczególnych tematów (jeśli chcesz się sprawdzić i spróbować samodzielnie rozwiąza c) lub do poszczególnych zagadnień, gdzie całościowo są analizowane poszczególne zadania.

Akcje/instrumenty udziałowe – zadania z rozwiązaniami i wzorami

Lista przykładowych zadań dotyczących akcji – tu znajdziesz treść zadań, a do rozwiązania będziesz mógł przejść klikając w linki dostępne pod każdym zadaniem:

Akcje – pełna lista zadań.

Poniżej linki bezpośrednio do poszczególnych zadań z tego tematu i szczegółowych rozwiązań:

Jak policzyć wskaźniki charakteryzujące akcje – C/Z, C/WK, EPS, DPS, BVPS, kapitalizacja, wartość księgowa?

Jak obliczyć cenę akcji spółki wypłacającej stałą dywidendę?

Jak obliczyć cenę akcji spółki wypłacającej dywidendę rosnącą w stałym tempie (model Gordona)?

Jak obliczyć cenę akcji spółki w modelu dwufazowym (prognoza dywidendy + model Gordona)?

Jak obliczyć wymaganą stopę zwrotu w modelu CAPM?

Jak w modelu CAPM na podstawie ROE obliczyć stopę wzrostu g?

Obligacje/instrumenty dłużne – zadania z wzorami i rozwiązaniami

Lista przykładowych zadań dotyczących obligacji. Treść zadań, a do rozwiązań będziesz mógł przejść klikając w linki dostępne pod każdym zadaniem:

Obligacje/instrumenty dłużne – lista zadań.

Poniżej linki bezpośrednio do poszczególnych zadań z tego tematu i szczegółowych rozwiązań:

Jak obliczyć ile trzeba zapłacić za obligację (cena brudna/cena czysta)?

Jak wycenić obligację zerokuponową?

Jak wycenić obligację z kuponem wypłacanym rocznie?

Jak wycenić obligację z kuponem wypłacanym co pół roku?

Instrumenty pochodne/derywatywy – zadania z wzorami i rozwiązaniami

Pełna lista przykładowych zadań dotyczących akcji – tu znajdziesz treść zadań, a do rozwiązania będziesz mógł przejść klikając w linki dostępne pod każdym zadaniem:

Instrumenty pochodne – lista zadań.

Poniżej linki bezpośrednio do poszczególnych zadań z tego tematu i szczegółowych rozwiązań:

Jak obliczyć wynik inwestycji w opcję kupna?

Jak obliczyć wynik inwestycji w opcję sprzedaży?

Jak obliczyć wynik inwestycji w kontrakt terminowy – pozycja długa?

Jak obliczyć wynik inwestycji w kontrakt terminowy – pozycja krótka?

Jak obliczyć wynik inwestycji w kontrakt terminowy na indeks?

Jak rozliczyć inwestycję w kontrakt terminowy na indeks na zasadzie mark-to-market?

Miłej nauki:)

Zapraszam do utrzymywania kontaktu z blogiem. Możesz to zrobić w następujący sposób:
– zapisać się na newsletter
– polubić na Facebooku fanpage bloga
– obserwować moje konto na Twitterze

Jeżeli chciałbyś aby pojawiło się rozwiązanie do jakiegoś zadania, którego jeszcze tutaj nie ma – napisz w komentarzu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x