39+ sposobów na to jak rozsądnie wydawać pieniądze na urlopie

Podróże kształcą, rozwijają nas oraz pozwalają oderwać się od codzienności. Myślę, że każdy zgodzi się z taką opinią. Bezdyskusyjną prawdą jest również to, że podróże kosztują i to czasem całkiem sporo. Wyjazd w Twoje wymarzone miejsce może być kosztowny, ale jest wiele sposobów, aby obniżyć związane z nim koszty. Dziś przyglądam się temu jak podróżować, tak, aby nie poświęcać na to zbyt wiele pieniędzy.

Od razu dodam, że wpis dotyczy raczej podróży planowanych i realizowanych samodzielnie. Osobiście nigdy nie byłem na tzw. „olinkluziwie” (all-inclusive) z biurem podróży i trudno mi się wypowiadać w tej kwestii. Samodzielna podróż jest dla mnie najlepszym sposobem na poznanie innej kultury i zanurzenie się w lokalnej atmosferze. Nie da się ukryć, że zwykle jest to również sposób tańszy niż wyjazd zorganizowany przez biuro podróży.

We wpisie najdziesz listę kilkudziesięciu skutecznych i sprawdzonych sposobów na tanie podróżowanie. Są one podzielone na kilka tematów:

  • Przygotowanie się do podróży
  • Jak tanio dotrzeć na miejsce?
  • Jak tanio przemieszczać się na miejscu
  • Gdzie i jak tanio znaleźć noclegi?
  • Jak oszczędnie wydawać pieniądze na miejscu?
  • Jak nie ponosić niespodziewanych wydatków?
  • Kreatywne sposoby na tanie podróże

Przygotowanie się do podróży

Czas przed podróżą to ten moment, kiedy możesz poczynić największe oszczędności. Dodatkowym ułatwieniem jest również to, że nie działasz pod taką presją czasu i okoliczności jak będąc już na miejscu. Dlatego wykorzystaj ten czas jak najlepiej i jak najefektywniej.

1. Zdobądź jak najwięcej informacji przed podróżą

To jest właściwie najważniejsza porada ze wszystkich. Przed wyruszeniem w drogę masz bardzo duże możliwości zamiany swojego wolnego czasu na obniżone kosztów podróży (czas to pieniądz w praktyce). Blogi podróżnicze, przewodniki, relacje znajomych i nieznajomych, grupy podróżnicze na Facebooku – to wszystko są miejsca gdzie możesz znaleźć zarówno inspirację do kolejnych wyjazdów, jak i praktyczne rady na każdy temat związany z podróżowaniem.

2. Podróżuj poza sezonem

Jeśli masz taką możliwość – wybieraj mniej popularne terminy. Prawa popytu i podaży są nieubłagane – większość  usług na miejscu będzie wtedy tańsza. Ustal kiedy jest lokalny szczyt sezonu urlopowego – zwykle wtedy jest największe natężenie ruchu turystycznego na miejscu. Optymalnie podróżować tuż przed lub zaraz po zakończeniu sezonu.

3. Dostosuj termin i pogodę na miejscu do celu wyjazdu

W zależności od celu Twojej podróży wybierz taki termin kiedy pogoda będzie optymalna. Nie ma większego sensu jechać np do Włoch w lipcu czy sierpniu, jeśli planujesz się skupić na zwiedzaniu. Upały i ogromna ilość turystów na miejscu mogą okazać się dużym problemem.

4. Karty zniżkowe np. Euro 26

Zorientuj się czy w miejscu do którego się wybierasz warto posiadać kartę zniżkową np. Euro 26. Jeśli tak – wyrób ją przed wyjazdem.

5. Zadbaj o aktualność Twoich dokumentów

Sprawdź przed wyjazdem czy takie dokumenty jak Twoje prawo jazdy, legitymacja studencka czy np. doktorancka będą honorowane w miejscu docelowym. To ci pozwoli korzystać z ewentualnych zniżek bez większych komplikacji oraz oszczędzi innych kłopotów.

Tanie podróżowanie – jak w niedrogi sposób dotrzeć na miejsce?

Jednym z największych kosztów związanych z podróżami jest koszt transportu w miejsce docelowe. Dla niektórych kierunków (duża odległość i niskie koszty na miejscu) koszt dotarcia na miejsce będzie największą częścią całych wydatków. Poniżej kilka pomysłów na to, żeby te wydatki obniżyć.

6. Tanie linie lotnicze

Bilety lotnicze potrafią się bardzo różnić cenami w zależności od wybranej linii i terminu. Żeby daleko nie szukać – z większych polskich miast znajdziesz wybór tanich połączeń do wielu ciekawych miejsc w Europie i okolicach. Jeśli będziesz cierpliwy, możesz znaleźć przeloty w atrakcyjne miejsca nawet poniżej 200 zł za osobę.

7. Bilety lotnicze – poluj na okazje cenowe

Z poprzednią radą wiąże się jej bardziej ekstremalna forma – czyli wyszukiwanie prawdziwych okazji cenowych na rynku biletów lotnicznych. Czasami można znaleźć naprawdę niewiarygodne okazje (np. Japonia za mniej niż 1000 zł). Śledź portale, które agregują informacje o promocjach udostępnianych przez linie lotnicze – np. Skyscanner albo eSky.

8. Podróżuj w większej grupie, jeśli jedziesz samochodem

Ten sposób nie sprawdzi się przy podróżach lotniczych, ale przy podróżach samochodem (najbardziej) lub nawet pociągami może okazać się bardzo skuteczny. W przypadku samochodu sprawa jest prosta – koszty są właściwie stałe, więc jeśli podzielisz je np na. 4 osoby to dojazd na miejsce będzie 4 razy tańszy. W przypadku pociągów można spróbować ze zniżek dla większych grup.

9. Korzystaj z serwisu Blablacar

Jest to serwis, gdzie znajdziesz osoby chcące zabrać ze sobą współpasażerów, którzy pokryją część kosztów podróży. To dobry sposób na tanie przemieszczanie się z miasta do miasta w Polsce oraz do krajów ościennych. Podróź Blablacarem pozwoli Ci też poznać nowe osoby, a czasem nawet przeżyć niezapomniane przygody.

Tanie podróże – jak przemieszczać się na miejscu?

Koszty transportu na miejscu potrafią być wysokie, zwłaszcza jeśli planujesz tzw. objazdówkę i będziesz często przemieszczać się między miastami. Jest jednak kilka sposobów aby koszty transportu były mniej dotkliwe.

10.Własny lub wypożyczony samochód

Jeśli podróżujesz w większej grupie rozważ i skalkuluj wypożyczenie samochodu na miejscu. Jeśli przyjechałeś własnym samochodem to właściwie już dokonałeś wyboru:)

Dodatkowo posiadanie na miejscu samochodu (własnego lub wypożyczonego) pozwoli na kolejne oszczędności na miejscu. Podróże lokalne, tanie zakupy w hipermarkecie pod miastem to tylko najprostsze pomysły na wykorzystanie samochodu na miejscu.

11. Korzystaj z Ubera

Uber, czyli firma oferująca tzw. car-sharing, zwykle jest tańszy niż lokalne taksówki. Dodatkowo w Uberze, z uwagi na płatność kartą i zamawianie przewozów przez aplikację, jest dużo mniejsze ryzyko trafienia na lokalnych naciągaczy. Jeśli rozważasz podróż taksówką i masz możliwość skorzystania z Ubera – ta druga opcja zwykle będzie tańsza.

12. Autostop

Jeśli zachowujesz zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa to bardzo dobry i zwykle bezpłatny sposób na podróżowanie na średnie lub krótkie dystanse. Przy okazji można poznać również tubylców, którzy mogą doradzić Ci czego unikać lub polecić jakąś mniej znaną atrakcję.

Jak tanio podróżować – noclegi na miejscu

Kolejnym kosztem, którego nie da się uniknąć to koszty noclegów na miejscu. W dzisiejszych czasach nie musisz ograniczać się do hoteli. Korzystaj z dobrodziejstw serwisów ułatwiających tzw. „sharing economy”, czyli ekonomii dzielenia. Portale pośredniczące między podróżującymi a właścicielami nieruchomości, takie jak Booking.com są znienawidzone przez hotelarzy. Dlaczego? Bo są  o wiele tańsze, a jakość oferowanych kwater często nie ustępuje nawet średniej klasy hotelom.

13. Rezerwuj nocleg za pośrednictwem Booking.com

Booking.com to największy portal pośredniczący zarówno w wynajmie prywatnych kwater, jak i pokoi hotelowych. Jak wiele wynalazków ery internetowej, jego największą zaletą jest wprowadzenie konkurencji na rynku, na którym do tej pory była ona relatywnie niewielka.

Booking.com jako alternatywa inwestycyjna – jako że blog ma w dużej mierze jest poświęcony inwestycjom, będę się niedługo przyglądał się możliwościom inwestowania w nieruchomości i zarabiania za pomocą najmu krótkoterminowego. Jeśli nie chcesz przegapić tego wpisu – zapisz się na newsletter…

14. Korzystaj z rezerwacji noclegów za pośrednictwem Airbnb

Podobnym do Bookung.com portalem jest Airbnb – również tutaj możesz poszukać noclegu na drugim końcu świata w prywatnym apartamencie.

15. Hostele, akademiki

To tańsza alternatywa dla hoteli. Sprawdź ja wygląda dostępność hosteli i akademików w miejscu do którego się wybierasz. Podobnie jak w Polsce, również w innych krajach w okresie wakacyjnym studenckie akademiki oferują niedrogie miejsca noclegowe.

16. Porównywarki cen hoteli

Kolejnym udogodnieniem są porównywarki cen hoteli. Zorientuj się, za ile możesz najtaniej znaleźć miejsce w danym hotelu przez internet i… najlepiej udaj się na miejsce i zaproponuj trochę niższą cenę bezpośrednio w hotelu.

Taką porównywarką cen hoteli jest np. Trivago. Hotele również często wystawiają swoje miejsca noclegowe na Booking.com.

17. Couchsurfing

Propozycją nieco bardziej ekstremalną będzie couchsurfing. Możesz znaleźć nawet bezpłatny nocleg w atrakcyjnych lokalizacjach, pod warunkiem że i Ty zaoferujesz taką możliwość u siebie w domu.

18. Kempingi i nocleg w namiocie

Kolejna propozycja to zabranie ze sobą namiotu i spanie na kempingach. To jest zazwyczaj jedna z tańszych opcji. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że kempingi są zwykle oddalone od centrum miast, więc takie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi przy podróży własnym samochodem.

19. Spanie „na dziko”

Zorientuj się, czy w kraju do którego się wybierasz rozbicie namiotu na prywatnej lub publicznej posesji jest legalne. Jeśli tak, to możesz z takiej opcji również skorzystać jeśli zmusi się Cię do tego konieczność.

Jak oszczędnie wydawać pieniądze na miejscu?

Warto również skorzystać ze sposobów, za pomocą których możesz ograniczyć wydatki na miejscu.

20. Ogranicz koszty wymiany walut

Bezpośrednia wymiana walut na miejscu jest zwykle najbardziej kosztowną opcją. Jeśli możesz korzystnie nabyć walutę lokalną w Polsce – zrób to i zabierz ją ze sobą. Najtaniej będzie za pośrednictwem kantorów internetowych oferowanych przez banki lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych serwisów takich jak Walutomat.

21. Korzystaj z bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów

Jeśli masz taką możliwość to nie musisz narażać się na ryzyka związane z transportem gotówki. Sprawdź przed wyjazdem ile będzie Ciebie kosztowała wypłata gotówki z bankomatów.

22. Płać kartami bez kosztów przewalutowania

Jeśli podróżujesz do strefy EURO rozważ założenie karty walutowej lub wielowalutowej (jedna karta podpięta do kont w kilku walutach) , która pozwoli Ci uniknąć prowizji za płatności i ponoszenia kosztów przewalutowania (czasem nawet dwukrotnego).

23. Wykorzystuj komunikatory internetowe

Telefon za granicą może się okazać bardzo drogim środkiem komunikacji. Używaj bezpłatnych komunikatorów – zapewne masz jeden lub więcej na swoim telefonie (np. Facebook Messenger, WhatsApp, Hangouts, Skype, Signal)

24. Korzystaj z wiedzy innych podróżników

Pisałem o tym już w części dotyczącej przygotowania do podróży, ale ta zasada obowiązuje również na miejscu. Korzystanie np. z aplikacji takiej np. Tripadvisor, pozwoli nam uniknąć korzystania z wątpliwej jakości usług na miejscu.

25. Targuj się – tam gdzie to możliwe

Jeśli w  miejscu gdzie przebywasz targowanie się jest przyjętą i dopuszczalną praktyką, to z niej korzystaj. W przypadku taksówek, noclegów i innych usługi zwykle będziesz miał negocjowania cen. Oczywiście korzystaj rozsądnie z tej rady – w supermarketach raczej się nie targuj:)

26. Obserwuj i naśladuj lokalne zwyczaje

W wielu turystycznych miejscowościach możesz czuć się niczym zwierzyna łowna na polowaniu. Często jednak wystarczy zboczyć z najbardziej popularnych szlaków, żeby znaleźć się w zupełnie innym miejscu. Obserwuj gdzie się tubylcy się stołują, oraz co i gdzie kupują. Naśladowanie ich zachowań raczej nie zaszkodzi, a dodatkowo również pozwoli poczuć lepiej klimat miejsca do którego przyjechałeś.

27. Korzystaj z darmowego internetu

Korzystaj z darmowych sieci WiFi, jeśli masz taką możliwość. Dziś są one już dostępne praktycznie wszędzie (hotele, apartamenty, kawiarnie, centra handlowe).

28. Korzystaj z przysługujących Ci zniżek

Jeśli przysługują Ci jakieś zniżki (np. z tytułu posiadania statusu studenta) – nie wahaj się z nich korzystać. Zdarzają się też zniżki dla seniorów, rodzin z dziećmi lub po prostu większych grupa – zawsze warto skorzystać.

29. Zorientuj się, co warto przywieźć ze sobą z Polski

Jeśli masz możliwość to zabierz z Polski to co pomoże Ci ograniczyć koszty na miejscu. Takie rozwiązanie będzie skuteczne zwłaszcza w przypadku podróży do krajów o zdecydowanie wyższych kosztach życia.

30. Weź ze sobą lekarstwa i środki opatrunkowe

Zabierz z Polski podręczny zapas, zwłaszcza leków których stale używasz. Warto również zabrać ze sobą podstawowy zestaw lekarstw, środków opatrunkowych i kremów przeciwsłonecznych, żeby nie szukać ich na miejscu, kiedy okażą się konieczne.

Tanie podróże  – jak unikać ponoszenia niespodziewanych wydatków?

Zadbaj zawczasu o to, żeby podróż nie przerodziła się w koszmar. Nieszczęśliwe zdarzenia zawsze się mogą zdarzyć, ale przygotuj się zawczasu na to, żeby ich koszty Ciebie nie zaskoczyły. W skrajnych przypadkach mogą one nawet Ciebie zrujnować. Choć może to podnieść koszty podróży, warto się zawczasu zabezpieczyć.

31. Ubezpieczenie podróżne

Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Koszty opieki medycznej za granicą mogą być horrendalne, zwłaszcza jeśli dojdzie do konieczności hospitalizacji lub transportu medycznego. Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne lub po prostu niebezpieczne (narciarstwo, kolarstwo), ten punkt staje się ekstremalnie ważny.

32. Wyrób sobie kartę EKUZ

Jeśli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej – wyrób sobie i współpodróżnikom kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która pozwoli Ci skorzystać z publicznej służby zdrowia na miejscu.

33. Ogranicz koszty roamingu

Zorientuj się przed wyjazdem, ile będą Ciebie kosztowały rozmowy telefoniczne (wychodzące i przychodzące) oraz korzystanie z internetu za pomocą smartfona. Darmowa sieć WiFi jest powszechna w wielu miejscach, więc zazwyczaj nie ma potrzeby wydawania na dostęp do internetu ani grosza. Ważne żebyś wiedział ile będzie Ciebie kosztował dostęp do internetu w miejscu docelowym.

34. Zrób sobie kopie dokumentów i zapisz telefony alarmowe

Dobrze zrobić sobie ksero najważniejszych dokumentów oraz przygotować listę telefonów, których możemy potrzebować w przypadku np utraty bagażu lub kiedy staniemy się ofiarą kradzieży.

35. Zadbaj o odpowiednie szczepienia

Sprawdź czy w miejscu do którego się wybierasz występują choroby zakaźne i są zalecane szczepienia na egzotyczne choroby. Jeśli tak – nie lekceważ takich zaleceń.

Inne sposoby na tanie podróżowanie – bądź kreatywny…

Jest też kilka pomysłów „out of the box”, które potrafią mocno zmniejszyć lub nawet zniwelować całkowicie koszty podróżowania. Być może któryś z nich będziesz mógł wykorzystać.

36. Wyjazdy służbowe

Jeśli często podróżujesz służbowo w odległe miejsca, zorientuj się czy nie możesz przedłużyć pobytu na miejscu o kilka dni (lub nawet dłużej). Jeśli Twój pracodawca nie będzie robił z tego problemu, odpadnie Ci największy koszt podróży, czyli dotarcie na miejsce.

37. Zarabiaj na podróżowaniu

Być może jesteś połączyć swoją podróż z jakąś formą zarabiania? Może to być sprzedaż relacji z podróży, zdjęć, jakaś forma sponsoringu. To często może być trudne do zorganizowania, ale jeśli masz takie możliwości to czemu nie skorzystać?

38. Połącz pracę z podróżą

Jeśli Twoja praca nie jest ściśle związana z określonym miejscem, możesz nawet rozważyć jej wykonywanie z miejsca do którego chciałbyś się wybrać. Takie możliwości ma coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które pracują w sposób zdalny lub są tzw. freelancerami. Oczywiście trzeba to robić z głową, tak, żeby wyjazd pozwolił Ci również na zrealizowanie Twoich celów podróżniczych.

39. Handel

Dla naszych rodziców (w czasach poprzedniego systemu) handel był nieodłącznym elementem podróżowania za granicę. Może warto się zorientować czy dalej nie występują tego rodzaju możliwości. Odpowiednie wykorzystanie różnic cenowych między różnymi krajami może dać dodatkowy dochód pozwalający na obniżenie łącznych kosztów wyjazdu. Pamiętaj, żeby pozostawać w zgodzie z przepisami prawa i przepisami celnymi.

Podróżowanie a Twoje finanse osobiste

Jako, że jednym z przewodnich tematów bloga są finanse osobiste, to krótko zwrócę uwagę jeszcze na 3 kwestie związane z finansowym aspektem podróżowania. Przedstawiłem wiele sposób na „tanie podróżowanie”, ale nie da się ukryć, że zwykle podróż będzie się wiązać z dodatkowymi wydatkami. Dobrze się zastanów przed wyjazdem, jakie są Twoje możliwości finansowe i odpowiednio do tego podejmij decyzję.

Dodatkowy budżet na czarną godzinę

Jadąc w podróż przygotuj określony budżet, ale miej również w zasięgu jakąś rezerwę finansową na wypadek niespodziewanych wydatków. W podróży zawsze mogą się przytrafić jakieś niespodziewane zdarzenia, kiedy trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni.

Jak zebrać pieniądze na podróż?

Jednym ze sposobów zebrania pieniędzy na podróże może być systematyczne odkładanie określonej sumy na dedykowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie (tw. fundusz celowy). Jeśli odłożysz miesięcznie (lub nawet tygodniowo) niewielką sumę, to po pewnym czasie zamieni się ona w całkiem atrakcyjną sumkę.

Czy podróżować na kredyt?

Taką opcję zdecydowanie odradzam. Jeśli nie posiadasz rezerw finansowych, to lepiej skupić się na ich wypracowywaniu. Długie i kosztowne podróże raczej w tym nie pomogą . Nie mówię, żeby całkowicie rezygnować z podróży czy urlopu, ale ponoszenie wydatków ponad stan jest kiepskim pomysłem.

Zapraszam do utrzymywania kontaktu z blogiem. Możesz to zrobić w następujący sposób:
– zapisać się na newsletter
– polubić na Facebooku fanpage bloga
– obserwować moje konto na Twitterze

Sposoby na tanie podróżowanie – Twoje pomysły

Jeśli znasz inne sposoby na zmniejszenie wydatków związanych z podróżowaniem – zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach. Na pewno mogą z nich skorzystać pozostali czytelnicy bloga. I oczywiście życzę wielu ciekawych podróży w miejsca o których marzysz.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x