2020 u mnie na blogu wyglądał zdecydowanie mniej ciekawie niż to co się działo na rynkach. Pandemia koronawirusa Na blogu działo się raczej niewiele – w sumie opublikowałem 11 tekstów. Optymistyczne może być jednak to, że druga połowa była bardziej intensywna niż pierwsza. Poza typowymi wpisami dodatkowo powstały 3 teksty edukacyjne na blogu oraz kilkanaście analiz opublikowanych w serwisie Stockwatch.pl.

Wykres: liczba wpisów na blogu dariuszgrupa.pl w 2020 roku

Pozostaje mieć nadzieję, że 2021 będzie lepszy. Pora przejść do konkretów:

Top 10 wpisów na blogu w 2020 roku

10 wpisów z największą liczbą wyświetleń w 2020 roku:

  1. Współczynnik korelacji – co to jest i jak działa?
  2. Ile można zarobić na giełdzie? – tekst aktualizowany w 2020 roku
  3. Odchylenie standardowe – jak mierzyć ryzyko?
  4. Jak zarabiać na giełdzie w każdych okolicznościach [9 strategii]
  5. Allegro – czy warto kupić akcje w ofercie publicznej?*
  6. Inwestowanie w czasach zarazy – koronawirus i giełdy*
  7. Stopa zwrotu z inwestycji – co się na nią składa?
  8. Zalety PPK – co mi się podoba w Pracowniczych Planach Kapitałowych
  9. Opłata za zarządzanie – jak wpływa na wyniki funduszy
  10. 10 pojęć ze statystyki jakie inwestor powinien rozumieć

Za pomocą gwiazdki (*) zostały oznaczone wpisy opublikowane w 2020 (2 na 10 najpopularniejszych). Jak widać, największą popularnością cieszą się wpisy na tematy „uniwersalne”, które długo zachowują aktualność. Cały czas widać również zainteresowanie tematyką PPK, co wiązało się z kolejnymi transzami wdrażania tego programu. 3 wpisy pod koniec roku były poświęcone analizie toczących się ofert publicznych (Allegro, Dadelo i Asnwear).

Top 5 wpisów edukacyjnych

Popularną częścią bloga są wpisy o charakterze edukacyjnym, adresowane pierwotnie do moich studentów. Mają one formę zadań z zakresu finansów z pokazaniem szczegółowego sposobu ich rozwiązania oraz niezbędnymi wzorami. Cały czas cieszą się one dużą szerszą popularnością służąc pomocą wielu osobom uczących się tematyki finansowej na studiach oraz przygotowującym się do egzaminów zawodowych (makler, doradca inwestycyjny, CFA).

Lista najpopularniejszych tematów z tego obszaru bloga (pełna lista wpisów) wyglądała w 2020 następująco:

  1. Jak obliczyć cenę obligacji z kuponem rocznym?
  2. Jak obliczyć cenę akcji metodą zdyskontowanych dywidend (model dwufazowy)?
  3. Jak obliczyć cenę akcji o stałej stopie wzrostu dywidendy (model Gordona)?
  4. Jak obliczyć cenę obligacji z kuponem półrocznym?
  5. Jak policzyć wskaźniki dla akcji – C/Z, C/WK, EPS, DPS, BVPS, kapitalizacja, wartość księgowa spółki?

Statystyki bloga

Wykresy: statystyki bloga dariuszgrupa.pl w 2020 roku - liczba użytkowników, sesji, czas trwania wizyty

Mimo pisarskiej posuchy statystyki bloga w 2020 mocno rosły. Styczeń, czerwiec i grudzień 2020 były kolejno rekordowymi miesiącami w historii bloga. W grudniu 2020 ilość użytkowników przekroczyła 5300 osób a ilość sesji 7100 w ujęciu miesięcznym.

Patrząc na liczbę użytkowników (najpopularniejsza miara popularności w internecie) w całym roku, 2020 był o 116% lepszy niż 2019. Co ciekawe – każdy miesiąc w 2020 był lepszy niż jego odpowiednik rok wcześniej.

Ciekawostki z bloga i okolic

1000+ fanów bloga na Facebooku

Po ponad 3 latach istnienia bloga liczba osób obserwujących fanpage bloga na Facebooku w końcu przekroczyła 1000. Zajęło to sporo czasu, choć uczciwie muszę się przyznać, że poza linkami do wpisów niewiele treści się tam pojawiało. Dla porównania – liczba obserwujących na Twitterze wzrosła w tym czasie z około 700 w momencie startu bloga do prawie 4 tysięcy obserwujących.

Start kanału na Youtube

W marcu założyłem kanał na Youtube, na którym opublikowałem 4 filmiki poświęcone najprostszym zadaniom związanym z obligacjami. Być może kiedyś pojawią się tam inne materiały, choć na razie nie mam konkretnych planów.

Link do mojego kanału yotubowego – zapraszam oczywiście do subskrybowania.

3 miejsce w rankingu blogów inwestycyjnych

Jedna z firm konsultingowych przygotowała zestawienie, wg którego mój blog został umieszczony na 3 miejscu w rankingu blogów poświęconych tematyce giełdowej. W sumie miłe, chociaż jest na pewno wielu innych blogerów zasługujących na wyróżnienie.

Rozpoczęcie prac nad doktoratem

Ze spraw bardziej oddalonych od bloga mogę się pochwalić rozpoczęciem studiów w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Szkoła doktorska to nowa forma edukacji ukierunkowanej na kształcenie doktorów (kształcenie 3 stopnia, po zdobyciu tytułów licencjata i magistra) wprowadzona przez tak zwaną „Ustawę 2.0”.

Tematem mojej rozprawy doktorskiej będą działania banków centralnych w walce z kryzysami finansowymi, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa w 2020. Zapewne będzie to miało wpływ na treści publikowane na blogu, gdzie może się pojawiać więcej treści poświęconych gospodarce i makroekonomii.

Mocne postanowienie poprawy

Jeśli ten artykuł Ci się podobał – pozostań w kontakcie z blogiem:
– zapisz się na newsletter (zero SPAM-u)
– polub na Facebooku fanpage bloga
obserwuj moje konto na Twitterze

W kolejny rok wchodzę z mocnym postanowieniem odbudowania aktywności blogowej. Poprzeczka nie jest ustawiona wysoko – w dwóch poprzednich latach powstało 10 i 11 wpisów. Otoczenie wydaje się sprzyjać – mamy renesans zainteresowania warszawską giełdą, zarówno ze strony spółek, jak i przede wszystkim inwestorów indywidualnych. Czy ten plan się powiedzie – zobaczymy…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x