W jaki sposób analizować sprawozdania finansowe? Taki był temat wywiadu, który przeprowadził ze mną Artur, będący autorem bloga „Okiem maklera”.
Wyszła z tego długa i merytoryczna rozmowa, podczas której poruszaliśmy całe spektrum tematów związanych z analizą sprawozdań finansowych, kreatywną księgowością i specyfiką niektórych branż i spółek notowanych na GPW.
Zapraszam do lektury tego wywiadu i przy okazji mam prośbę o ewentualny głos w sprawie częstszego poruszania takiej problematyki na moim blogu (na końcu tego krótkiego wpisu.
Jak czytać sprawozdanie finansowe? Od czego zacząć? Na które elementy zwrócić szczególną uwagę? Wywiad z @DarekGrupa, DI, CFA, autorem bloga https://t.co/iPPBho9M8G.https://t.co/YHlsqa138K
— Okiem Maklera (@OkiemMaklera) September 24, 2018
O czym możecie przeczytać w wywiadzie?
W trakcie rozmowy odpowiadam między innymi na następujące pytania:
- Od czego zaczynam analizę sprawozdania finansowego?
- Czym powinien się charakteryzować „zdrowy” wynik finansowy spółki?
- Jak wygląda analiza finansowa wygląda w spółkach o regularnych i powtarzalnych przychodach?
- Kiedy najłatwiej stosować klasyczne zasady analizy finansowej?
- W jakich branżach analiza finansowa wiąże się z dodatkowymi trudnościami?
- Jakie elementy zysku firmy budzą największe wątpliwości?
- Jakich znaków ostrzegawczych powinniśmy wypatrywać w sprawozdaniu finansowym?
- W jaki sposób spółki próbują ukrywać koszty działalności w bilansie?
- w jakim stopniu generowany zysk powinien odpowiadać przepływom operacyjnym?
- Jaki jest optymalny poziom inwestycji w spółkach i co jest bardziej alarmujące – brak inwestycji czy ich nadmierny poziom?
- W jaki sposób spółki próbują polepszać swój obraz poprzez kreatywną księgowość?
- Które branże są stosunkowo łatwe lub trudne w analizie?
- Ile czasu trzeba poświęcić na pojedyncze sprawozdanie finansowe?
- …i jeszcze całkiem sporo innych pytań.
Nie będę tu oczywiście streszczał samego wywiadu – można go przeczytać na blogu „Okiem maklera” prowadzonym przez Artura Wiśniewskiego.
Zapraszam do lektury wywiadu. Jest tam naprawdę sporo merytorycznego materiału, z którym warto się zapoznać:
Blog „Okiem maklera”
Przy okazji zachęcam do śledzenia blogu „Okiem maklera”. Link do tego bloga, jak również do kilku innych, które czytam, polecam i się nimi inspiruję, od kilku miesięcy możecie znaleźć w bocznym panelu bloga.
Na blogu Artura znajdziecie na nim 2 główne kategorie wpisów:
- pierwsza to wywiady dotyczące rynku kapitałowego. Rozmówcami Artura są zwykle profesjonaliści z branży inwestycyjnej, osoby związane z polskim rynkiem kapitałowym. Jest tam również kilka wywiadów z blogerami piszącymi o inwestycjach.
- druga kategoria to autorskie artykuły, które szczegółowo analizują wybrany temat. Są to wpisy z obszaru inwestowania na giełdzie w sposób bezpośredni luba za pomocą funduszy inwestycyjnych oraz z obszaru analizy finansowej.
Analiza finansowa i fundamentalna na blogu?
Przy okazji zdałem sobie sprawę, że na blogu praktycznie nie poruszałem kwestii związanych z analizowaniem sytuacji spółek giełdowych. Pewnym wyjątkiem były analizy ofert publicznych, które publikowałem na początku istnienia bloga – zostały w ten sposób przeanalizowane wchodzące na warszawską giełdę Getback, Play, Nanogroup czy Maxcom. Niestety ta czwórka, opisana dość szczegółowo w 2017 roku, nie zrobiła zbyt wielkiej kariery na GPW, żeby użyć języka dyplomatycznego. Ale nie o tym miało być.
Chciałbym tej okazji chciałbym zadać pytanie. Na ile treści poruszane w wywiadzie, związane z analizą finansową i szerzej z analizą spółek giełdowych byłyby interesujące dla czytelników bloga?
Jeśli chciałbyś przeczytać więcej na ten temat to mam prośbę o zostawienie komentarza lub wiadomość ze wskazaniem tematu, jaki wymagałby opisania. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Myślę, że fajnie jakby pojawiały się różne ciekawostki z raportów giełdowych, które mogą ostrzegać lub zachęcać.
Analiza poszczególnych branż też byłaby fajna.
Dzięki za pomysł. Fajna sugestia – boję się tylko, że takie ciekawostki z raportów mogą być dość niszowe i dość szybko się dezaktualizować. Analiza branż – to z kolei brzmi ciekawie…