To już ostatni moment, aby obniżyć podatek PIT do zapłacenia za ten rok. Do końca 2019 zostało nieco ponad 2 tygodnie. Warto więc sprawdzić co jeszcze można zrobić, aby kwota widniejąca na sprawozdaniu podatkowym w rubryce „Do zapłaty” była jak najmniejsza. Może nawet uda się zmniejszyć kwotę podatku na tyle, aby to urząd skarbowy w przyszłym roku zrobił nam bardzo przyjemny przelew z nadpłaconą kwotą podatku?

Pisałem już na temat sposobów obniżenia podatków w 2018 i 2017 roku. W 2019 w systemie podatkowym nastąpiło kilka zmian. Najważniejsze z nich to obniżka najniższej stawki podatku PIT do z 18 do 17% oraz zerowa stawka podatku PIT dla podatników do 26 roku życia. Jednak w kwestii ulg i odliczeń fiskus niestety dalej nas nie rozpieszcza. Katalog dostępnych możliwości obniżenia podatku PIT był w ostatnich latach bardzo skromny i taki również pozostał w 2019 roku. Warto jednak skorzystać z tego co jest dostępne i wycisnąć od fiskusa tyle ile się da.

Zdjęcie: Portfel w ścisku do desek. Ulgi i odliczenia dostępne w rozliczeniu podatku PIT w 2019.

Podatek PIT za 2019: wpłata na IKZE

Blog jest poświęcony tematyce finansów osobistych oraz inwestycjom, więc ulga podatkowa związana z wpłatą na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) jest zdecydowanie numerem 1.

Najważniejsze korzyści związane z tą ulgą:

 • daje bardzo mocną motywację do oszczędzania
 • pozwala budować długoterminowe oszczędności
 • daje zwrot podatku PIT według faktycznie płaconej stawki podatkowej (17% lub nawet 32% wpłaty, nie 19% wydatków jak inne ulgi)
 • całkiem wysoka kwota – limit roczny to 5718 zł na jedną osobę

Jeśli jeszcze nie posiadasz IKZE zdecydowanie warto się zainteresować tym produktem. Poniżej jego najważniejsze cechy:

 • IKZE moga prowadzić TFI, banki, zakłady ubezpieczeń i domy maklerskie
 • jeśli już inwestujesz zdecydowanie polecam IKZE w postaci rachunku maklerskiego
 • jeśli nie masz do czynienia z inwestycjami, polecam IKZE w banku lub w postaci funduszy inwestycyjnych mo małym ryzyku (fundusze obligacyjne, nie akcyjne lub mieszane)
 • w przypadku IKZE w postaci rachunku maklerskiego lub funduszu inwestycyjnego, możesz dopasować poziom ryzyka do swoich wymagań
 • Przy wypłacie po 65 roku życia środki są opodatkowane stawką 10%
 • Przy wcześniejszej wypłacie (przed 60 rokiem życia) środki są opodatkowane stawką podatkiem PIT

Jak działa odliczenie od podatku PIT z tytułu ulgi na IKZE?

Zasada działania jest bardzo prosta – wpłacasz kwotę X (mieszczącą się w dostępnym rocznym limicie) na wybrane IKZE. Wpłacona kwota w całości jest odejmowana od dochodu do opodatkowania przy obliczeniu podatku. W efekcie w rozliczeniu rocznym podatek PIT jest obniżany o kwotę równą iloczynowi wpłaty na IKZE i krańcowej stopy podatkowej.

Kilka krótkich przykładów, w jaki sposób to działa:

 • płacisz podatek według stawki 18%, wpłaciłeś na IKZE 2000 zł – obniżysz podatek o 360 zł
 • płacisz podatek według stawki 18%, wpłaciłeś na IKZE 5000 zł – obniżysz podatek o 900 zł
 • jesteś w „drugiej skali” podatkowej, płacisz podatek według stawki 32%, wpłaciłeś na IKZE 5718 zł – obniżysz podatek o 1830 zł

W 2019 roku limit ulgi na IKZE to 5718 zł dla jednej osoby. Limit warto wykorzystać dla siebie i ewentualnego partnera życiowego – wtedy można wspólnie odpisać od podstawy opodatkowania PIT prawie 12 tys zł.

PIT za 2019: Darowizny na cele społeczne i religijne

Cały czas są dostępne ulgi na cele społeczne, charytatywne i religijne. Ta ulga występuje w 2 wersjach – darowizna na cele pożytku publicznego oraz na organizacje kościelne. Te ulgi są odliczane od dochodu, co oznacza, ze jeśli jesteś w drugiej skali podatkowej to możesz odpisać od podatku 32% darowanej kwoty.

Odliczenie z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego:

 • katalog beneficjentów darowizny jest ściśle określony –  mogą to być organizacje pożytku publicznego (opp), czyli te, na które w rocznym rozliczeniu możemy przekazywać tzw. „1 procent”. Darowizna może też być przekazania na organizacje spoza katalogu opp, realizujące podobne cele. W razie potrzeby upewnij się co do możliwości dokonania odliczenia przed dokonaniem darowizny.
 • limit darowizny na cele społeczne – do 6% dochodów w 2019 roku

Odliczenie z tytułu darowizny na organizacje kościelne:

 • limit darowizny na cele kultu religijnego – do 6% rocznych dochodów
 • brak limitu kwotowego dla darowizn na działalność charytatywną kościołów i związków wyznaniowych

W celu udokumentowania tych ulg (w razie ewentualnej kontroli) konieczne jest posiadanie potwierdzenia przelewu lub dowodu wpłaty gotówki.

Podatek PIT 2019: Ulga dla honorowych krwiodawców

Państwo w systemie podatkowym wspiera również honorowych krwiodawców. Nic się nie zmieniło od 2018 roku i ta ulga ma raczej symboliczny charakter:

Ta ulga ma niestety bardzo skromną wartość – za oddany litr krwi można odliczyć  od dochodu 130 zł i zmniejszyć podatek o 19% tej kwoty, niezależnie od skali podatkowej w której jesteś. Pojedyncza, standardowa wizyta w stacji krwiodawstwa (zwykle 450 ml oddanej krwi) to odliczenie od dochodu w kwocie 58,50 zł i oszczędność na podatku w wysokości około 11 zł. Zwracam uwagę, że maksymalny limit dla tej ulgi sumuje się z opisaną wcześniej ulgą związaną z darowiznami na organizacje społeczne (limit 6% dochodów).”

Podatek PIT 2019: Ulga na internet

Mamy rok 2019, dostęp do internetu jest już powszechny, ale z dawnych czasów ostała się tzw. „ulga na internet”. Można z niej skorzystać tylko dwa razy (odliczenia za 2 lata). Potencjalne oszczędności to 19% z maksymalnie 760 zł rocznie wydanych na internet (kwoty opłaconych rachunków). Jeśli jednak już kiedyś wykorzystałeś tą ulgę – zastanów się, czy Twojej umowy na usługi dostępu do internetu nie może przejąć ktoś z domowników, kto jeszcze z niej nie skorzystał.

Podatek PIT 2019: Ulga na dzieci (ulga prorodzinna)

Królowa ulg w polskich podatkach – zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej znana ze wszystkich możliwości zmniejszenia podatku PIT.

Wysokość ulgi jest zróżnicowana w zależności od ilości dzieci na utrzymaniu:

 • pierwsze dziecko – 1112,04 zł rocznie – w przypadku jedynaka nie zawsze można z ulgi skorzystać. Dochód podatnika (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne – ZUS ) nie przekracza łącznie 112 tys. zł (56 tys. zł dla osoby samotnie wychowującej dziecko)
 • drugie dziecko – 1112,04 zł rocznie (w sumie 2224,08 zł dla dwójki dzieci)
 • trzecie dziecko – 2000,04 zł rocznie (w sumie 4224,12 zł dla trójki dzieci)
 • czwarte dziecko lub więcej – 2700,00 zł rocznie na każde z kolejnych dzieci (6924,12 zł przy czwórce dzieci).

Ta ulga jest odliczana bezpośrednio od podatku, więc kwoty do odliczenia są niezależne od tego, w której skali podatkowej jesteś. Z ulgi nie można skorzystać, jeśli rozliczasz podatek PIT liniowo według stawki 19%. Ulga przysługuje na dane dziecko raz – więc wykorzystuje ją tylko jeden z rodziców.

Zdjęcie: Figurka pirata z kalkulatorem. Podatek PIT za 2019 - ulgi i odliczenia.

Podatki 2019 – inne ulgi i odliczenia

Jest jeszcze kilka innych ulg, które dotyczą jednak ograniczonego kręgu zainteresowanych. Są to ulgi na leki, ulga na sprzęt rehabilitacyjny, ulga termomodernizacyjna czy ulga na samochód dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest też cała gama ulg podatkowych skierowanych już bezpośrednio do przedsiębiorców. O nich nie piszę już szczegółowo. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz zacząć np. tutaj.

Optymalizacja podatku od zysków z oszczędności w 2019 roku (podatek Belki)

Poza wykonaniem działań pozwalających na skorzystanie z ulg podatkowych, warto również przeprowadzić „optymalizację podatkową” dla podatku Belki. Niestety – nie można jej wykonać np. dla lokat bankowych i fundusy inwestycyjnych. Może ona dotyczyć głównie zysków i strat z handlu papierami wartościowymi na rachunkach maklerskich.

Na czym polega optymalizacja podatku od zysków z inwestycji?

Jeśli masz zysk ze swoich inwestycji , wtedy warto poszukać w swoim portfelu stratnych pozycji. Jeśli taką stratę „zrealizujemy (sprzedając takie papiery) to obniży się nasz zysk z inwestycji za 2019 rok i w efekcie zapłacimy mniejszy podatek w rozliczeniu rocznym.

W tekście o podatkach z 2018 możesz znaleźć przykład takiej optymalizacji podatku Belki w przypadku inwestycji giełdowych – zapraszam tam po więcej szczegółów. Bardzo ciekawie temat optymalizacji podatku Belki dla inwestorów giełdowych został opisany przez Daniela Paćkowskiego (@DPackowski) na Stockwatch.pl.

WAŻNE: w przypadku warszawskiej giełdy ostatnia sesja (zgodnie z regułą D+2), na której można dokonać to 23 grudnia 2019. Potem, w 2019, zostają już tylko sesje giełdowe 28 i 30 grudnia (w Sylwestra polscy maklerzy już świętują). Transakcje z tych 2 sesji zostaną rozliczone już w 2020.

Wpłata na IKE

Dla porządku przypominam również o możliwości wykorzystania limitu wpłat na IKE na 2019 rok. Wynosi on 14 295 zł na jedną osobę. Podobnie jak w przypadki IKZE – można ten limit w praktyce podwoić – wykorzystując limit małżonka/partnera.

Zapraszam do utrzymywania kontaktu z blogiem. Możesz to zrobić w następujący sposób:
– zapisać się na newsletter
– polubić na Facebooku fanpage bloga
– obserwować moje konto na Twitterze

Podatek PIT 2019 – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w zaplanowaniu i rozliczeniu się z fiskusem za 2019. Nie zostało już zbyt wiele ulg i odliczeń pozwalających na zmniejszenie podatku do zapłaty lub uzyskanie zwrotu, a jednak warto skorzystać, z tych które są dostępne. Powtórzę tylko sugestię dotyczącą otwarcia IKZE, jeśli jeszcze z tego produktu nie korzystasz. Jeśli masz jakieś pytania – zapraszam do zadania ich w komentarzu.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x