„Z pamiętnika analityka” – blog o finansach

„Hello world” to tradycyjnie pierwszy komunikat jaki jest wysyłany w świat przy rozpoczęciu programowania w nowym języku. Doczekał się nawet własnego hasła na Wikipedii.

Ja postanowiłem takim tytułem zainaugurować swoją działalność blogową. Blog „Z pamiętnika analityka” będzie poświęcony zagadnieniom ze świata finansów, inwestycji oraz ekonomii. Są to tematy, które którymi zajmuję się zawodowo, ale poza tym są również moją pasją. Mam nadzieję, że moje przemyślenia dotyczące tych tematów spotkają się z zainteresowaniem czytelników.

 Dlaczego powstał blog?

Do tej pory byłem aktywny w internecie w 2 rolach:

Nie rezygnuję z tych aktywności, ale postanowiłem poszerzyć zakres tematów na który będę pisał. 140 znaków (a tyle jest do dyspozycji w jednym tweecie) to często zbyt mało, żeby w satysfakcjonujący opisać jakiś temat. Więc postanowiłem utworzyć własny kanał w postaci bloga poświęconego tematyce finansowej.

Celem bloga „Z pamiętnika analityka” jest szeroko pojęta edukacja związana z obszarem finansów oraz inwestowania.

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że że jest to obszar wiedzy, który jest zaniedbywany, a wręcz pomijany w systemie edukacji. Nawet ukończenie studiów ekonomicznych nie gwarantuje, że jesteśmy w stanie poruszać się pewnie i bezpiecznie w kwestii zarządzania budżetem domowym, oszczędzania albo inwestowania wypracowywanych w pocie czoła nadwyżek finansowych. Blog ma pomagać czytelnikom w decyzjach finansowych oraz inwestycyjnych.

Osobiście uważam, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale moje podejście do tego tematu dobrze oddaje poniższy cytat:

Jeżeli nie będziesz panował nad pieniędzmi, to pieniądze będą panowały nad Tobą.

Wyzwania w obszarze finansów pojawiają się w życiu cały czas – kontrola bieżących wydatków, nieoczekiwane wydatki, zakupy na raty, kredyty, lokaty, karty kredytowe, kredyty hipoteczne, ubezpieczenia, inwestycje, akcje, obligacje, certyfikaty… Listę można ciągnąć w nieskończoność.

Każdy z tych obszarów może kryć wiele pułapek, a koszty błędnych decyzji mogą być bardzo wysokie. Dodatkowo wiele decyzji finansowych jest podejmowanych w pośpiechu, bez odpowiedniej analizy lub na podstawie porad osób, których interesy mogą być całkowicie sprzeczne z Twoimi interesami.

 O czym planuję pisać na blogu?

Oto krótka lista tematów:

 • finanse osobiste i budżet domowy
 • inwestowanie na giełdzie
 • oszczędzanie na emeryturę
 • recenzje książek o tematyce finansowej i inwestycyjnej
 • polityka gospodarcza
 • makroekonomia
 • aspekty finansowe związane z prowadzeniem własnej firmy
 • fakty i mity związane z ekonomią i gospodarką

O czym na blogu nie planuję pisać?

Jest kilka takich tematów. O nich znajdziecie informacje na wielu innych blogach finansowych lub w innych miejscach:

 • analizy spółek notowanych na giełdzie – zapewne będą się pojawiać wpisy z komentarzami do jakichś spektakularnych wydarzeń, ale systematyczna analiza spółek giełdowych to działalność, którą prowadzę na portalu www.stockwatch.pl wraz z zespołem analityków i nie planuję tego zmieniać.
 • analiza prywatnych wydatków – być może pojawią się jakieś przykładowe informacje czy case study, ale nie planuję całościowej analizy rodzinnych wydatków. Natomiast z pewnością z czasem podzielę się moimi doświadczeniami z prowadzeniem budżetu domowego
 • rekomendowane spółki lub portfele inwestycyjne – można tego typu porady znaleźć na wielu blogach lub forach, ale trzeba pamiętać, że nikt nie zdejmie z inwestora odpowiedzialności za podjęcie decyzji dotyczącej inwestycji. Konsekwencje ewentualnych błędów spadną również na niego.

Jak być na bieżąco?

Najlepiej obserwować bloga w portalach społecznościowych lub zapisać się na na newsletter. Aby otrzymywać informacje o nowych wpisach, należy:

Zapraszam również do na stronę o mnie, gdzie jest kilka dodatkowych informacji na temat mojej osoby.

Trzymajcie kciuki za rozwój bloga. Jeżeli chcielibyście abym napisał o jakimś konkretnym temacie, zapraszam do podawania sugestii w komentarzach.Zapraszam do śledzenia bloga.

Pozdrawiam

Darek Grupa

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x